wtorek, 5 grudnia 2017

Formy geometryczne w ogrodzie


Od jakiegoś już czasu, napływa do nas trend w postaci nowoczesnych, prostych form geometrycznych. Przejawia się to zarówno w budownictwie, jak i w kompozycjach ogrodowych. Coraz częściej obserwujemy proste linie, powtarzające się kształty i kolory.Taki układ wzbudza pewien spokój, ład i porządek. Wszystko wydaje się być przemyślane i na swoim miejscu.
Forma szpaleru idealnie odzwierciedla ład i porządek. Może być wykorzystany do oddzielenia w ogrodzie części rekreacyjnej od reprezentacyjnej, lub od użytkowej. Może stanowić ścianę tarasu, bądź wydzielać konkretne miejsce do wypoczynku. Może być również zastosowany do wydobycia osi ogrodu, bądź do uwydatnienia wejścia do budynku.
Poniżej, przedstawione zostały wizualizacje, dobrze odwzorowujące ten trend.



I. Formowany Buk pospolity (Fagus sylvatica) / Grab pospolity (Carpinus betulus), posadzone zostały w dość wysokim pojemniku, wykonanym z ciepłego materiału jakim jest drewno. Pod drzewami jak i wokół skrzyni posadzono turzycę o brązowo-pomarańczowej barwie, utrzymującej się praktycznie przez cały okres wegetacyjne. Doskonale nadaje się do tego Turzyca petriego ‚Milk Chocolate’ (Carex ptriei), dorastająca do 45cm wysokości.









II. Formowany Buk pospolity (Fagus sylvatica) / Grab pospolity (Carpinus betulus), w tej wersji posadzone zostały w betonowym pojemniku, który ma również za zadanie spełniać rolę ławki. Pod drzewami posadzono Kostrzewę siną (festuca glauca), oraz kontrastujące z nią Tawuły japońskie w odmianie ‚Golden Princess’ (Spiraea japonica).







III. Formowany Buk pospolity w odmianie ‚Atropunicea’ (Fagus sylvatica) Idealnie nadaje się do formowania, a dzięki swojej bordowej barwie przyciąga wzrok. W przedstawionej kompozycji posadzony jest z Formowanymi Żywotnikami zachodnimi ‚Smaragd’ (Thuja occidentalis) w kształcie kuli na wysokim pniu oraz aby podkreślić kontrast, z Jałowcem płożącym ‚Golden Carpet’ (Juniperus horizontalis). Z powodzeniem można by było również wykorzystać także o żółtym zabarwieniu Jałowiec pospolity ‚Goldschatz’ (Juniperus communis), lub wyższą odmianę, a mianowicie Jałowiec nadbrzeżny ‚All Gold’ (Juniperus conferta).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz